ورکشاپ توجیهی و توضیحی برای کارمندان دفتر مرکزی و کارمندان دفتر ساحوی ولایت دایکندی

ورکشاپ توجیهی و توضیحی برای کارمندان دفتر مرکزی و کارمندان دفتر ساحوی ولایت دایکندی (۲۰۱۵/۴/۲):

در آستانه آغاز پروژه سال ۲۰۱۵ موسسه همبستگی (HF) که به نام “توانمندی معیشت” از طریق حمایت زنان به وسیله زنبورداری می‌باشد، دفتر مرکزی موسسه همبستگی ورکشاپ یک روزه‌ای را در کابل (دفتر مرکزی)  برای توجیه وراهنمایی کارمندانی که به ساحه می‌روند، برگزار کرد. این جلسه با تلاوتی آیاتی از قرآن کریم آغاز و با معرفی مختصری از کارمندان دفتر مرکزی و ساحوی ادامه یافت.

پس از معرفی کارمندان، آقای محمد قیوم ابراهیمی پروگرام منیجر موسسه همبستگی که گردانندگی ورکشاپ را به دوش داشت، ابتدا موسسه همبستگی و NCA را معرفی کرده و در مورد فعالیت‌های آن مختصرا توضیح داد. وی گفت، موسسه همبستگی که از سال ۱۹۹۸ ایجاد شده است، یک موسسه مستقل، غیر انتفاعی، غیر دولتی و غیر سیاسی بوده و تاکنون با پارتنرها (Partners) یا همکاران زیادی از جمله سفارت فنلند، استرالیا، بریتانیا، آسیا فاوندیشن، سازمان خوراکه جهان (WFP)، UNFEM، NCA و کارکرده است که با این حساب کارنامه درخشانی را دارد. همچنان وی گفت که موسسه همبستگی ابتدا در وزارت پلان ثبت و سپس در وزارت اقتصاد ثبت مجدد گردید.

وی افزود، موسسه همبستگی از آغاز تاکنون در عرصه‌های گوناگون از جمله، زراعت و مالداری، آموزش (آموزش‌های مسلکی)، سوادآموزی، خیاطی، زنبورداری و… کار کرده است که اکثرا برای زنان بوده است.

به دنبال توضیحات آقای ابراهیمی در رابطه به کارنامه موسسه همبستگی، موسسه محترم NCA  که یکی از همکاران و موسسات تمویل کننده پروژه های موسسه همبستگی بوده و از سال ۲۰۰۴  میلادی به این سو پروژه‌های مختلفی را تمویل کرده است، معرفی گردید. به گفته وی NCA یک نهاد مستقل بین المللی است که در زمینه کمک‌های بشری کار کرده و مرکز آن در اسلو پایتخت ناروی قرار دارد. این نهاد کمک‌هایی را از مردم جمع‌آوری کرده و آن را  در بخش‌های مختلف کار می‌کند. NCA به طور عمده در سه عرصه فعالیت می‌کند:

الف – بخش‌های اضطراری و عاجل مانند نجات و حمایت از افرادی که در موقعیت اضطراری هستند.

ب – کمک‌های بلند مدت به مناطق محلی به منظور دستیابی به توسعه.

ج – برنامه‌های دادخواهی که برای گسترش دموکراسی و حقوق بشر می‌باشد.

در ادامه این ورکشاپ توجیهی و توضیحی، وظایف، فعالیت‌ها و مسئولیت‌های پروجیکت منیجر (مدیر پروژه)، سوپروایزران (ناظر یا نظارت کننده) و ترینران (آموزگار) شرح و توضیح داده شد. یکی از وظایف مهمی که مدیر پروژه دارد برنامه‌ریزی دقیق و عملی مطابق با قراردادی که از جانب دونر در نظر گرفته شده و با توجه به شرایط منطقه می‌باشد. هماهنگی با کارمندان ساحه و نیز ارگان‌های محلی و رفتار مناسب با مردم مخصوصا مستفدین از مسئولیت‌ها و وظایف مهم دیگر مدیر پروژه و سوپروایزر می‌باشد.

در این ورکشاپ نحوه تطبیق پروژه در ساحه نیز مطابق جدول و تقسیمات کاری که در قرارداد با دونر آمده است، توضیح داده شد. پروژه امسال (۲۰۱۵) در شش قریه (۴ قریه ولسوالی اشترلی و ۲ قریه ولسوالی کجران) ولایت دایکندی تطبیق می‌گردد که ۹۴ خانم مستفدین آن هستند. این تعداد از مستفدین در هشت گروپ خودی به گونه‌ای هماهنگی می‌شوند که بتوانند کارهای عملی خود را در قالب آن به خوبی پیش ببرند.

در ورکشاپ مطرح شده که کارمندان ساحه به ویژه مدیر پروژه یک سروی و اطلاعات کلی از منطقه داشته و آن را در اختیار دفتر مرکزی قرار دهد. همچنان گزارش‌ از کارکردها باتوجه به نقاط مثبت و منفی و مشکلاتی که در ساحه تطبیق پروژه موجود است به وقت و زمانش تهیه و به دفتر مرکزی ارسال گردد.

همچنان در این ورکشاپ گفته شد که تلاش گردد تا کارمندان موسسه همبستگی با مردم، مستفدین، مسئولان محلی و باشندگان محل رفتار نیک داشته باشند و به شاگردان و مستفدین انگیزه داده شود تا از ترینیگ که فرا می گیرند و زنبوری و وسایل که دریافت می کنند  به خوبی استفاده نموده و از آن برای بهبود وضعیت اقتصادی خود کاربگیرند. نیز شاگردان و مستفدین پس از آموزش تئوریک آموزش عملی داده در تصمیم‌گیری‌ها شریک شوند، زیرا این موضوع سبب می‌شود که  تطبیق و اجرای پروژه آسان‌تر صورت بگیرد.

در پایان این ورکشاپ یک روزه، سوالات و پیشنهاداتی از جانب اشتراک کنندگان (کارمندان ساحه و دفتر مرکزی) مطرح و به بحث گرفته شد.

نظر دهید