شرح گزارش نهایی از پروژه فنلند

موسسه همبستگی، موسسه‌ای است که برای بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی زنان کار می‌کند که در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شد. یکی از پروژه‌هایی که موسسه همبستگی آن را تطبیق نموده است پروژه ” آموزش مسلکی برای تقویت زنان” (برای زنبورداری) بود که در ولسوالی چهارکنت ولایت بلخ عملی شده است. این پروژه به صورت مشترک از سوی سفارت فنلند در کابل و موسسه همسبتگی (HF) اجرا شده است. ۸۰ درصد تمویل این پروژه را سفارت فلند در کابل و ۲۰ درصد دیگر آنرا موسسه هبستگی تمویل کرده است.

موسسه همبستگی به عنوان همکار سفارت فنلند مسئولیت تطبیق این پروژه را در ولسوالی چهارکنت ولایت بلخ به دوش داشت و سفارت کشور فلند در کابل به عنوان “دونر” کمک مالی و تخنیکی آن را به عهده خود گرفته بود.

پروژه یادشده در پنج قریه ولسوالی چهارکنت ولایت بلخ متمرکز شده و ۵۰ تن از زنان فقیر و نیازمند را تحت آموزش زنبورداری قرارداده است. آموزگاران ما ۵۰ زن محلی را در بخش زنبورداری به صورت تئوری و عملی آموزش لازم را داده اند.مستقیدین چگونه زنبورهای خود را نگهداری نمایند، چگونه از زنبورهای خود عسل به دست می‌آورند؟ آنان چگونه فراورده‌های و محصولات خود را بسته‌بندی می‌کنند؟ چگونه محصولات خود را برای فروش به بازار عرضه می‌کنند؟ و…

مستفدین ما اکنون در قالب یک انجمن زنبورداری ۵۰ نفری تشکیل شده اند و  از این که می‌توانند در سطوح مختلف فعالیت‌های اجتماعی اشتراک کرده و در حل مشکلات جامعه نقش بازی می‌نمایند، بسیار خرسندند.

این پروژه که از ۱۹ اکتبر سال ۲۰۱۴ آغاز شده بود در ۳۱ سپتامبر ۲۰۱۴ به مدت ۱۲ با موفقیت پایان یافت.

این پروژه نتیجه مثبتی در زندگی آنها داشته است، به گونه‌ای که ۵۰ تن از بانوان در بخش های زنبورداری و بازاریابی آموزش دیده و مهارت‌های زنبورداری را فراگرفته اند که اکنون می‌توانند به طور مستقل کارهای خود را مدیریت نمایند، همچنان این زنان می توانند زنان دیگری را سازماندهی کرده و به وسیله گروپ‌های خود مشکلات اجتماعی را حل نمایند.

مستفدین همچنان از طریق فروش زنبور و عسل خود می‌توانند برای معیشت و اقتصاد خود برای اقتصاد خانواده خود نیز کمک کرده و برای درآمد خانواده‌های خود موثر واقع می‌گردد.

این پروژه علاوه بر این که برای بهبود وضعیت معیشتی خانواده ها موثر واقع شده است، برای فعالیت اجتماعی و مدنی زنان نیز توانسته کمک موثر داشته باشد.

نظر دهید